عصب کشی دندان شیری در کودکان چگونه است ؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه
عصب کشی دندان شیری کودکان - دکتر فائزه فتوحی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

عصب کشی دندان شیری که به نام‌های پالپوتومی، پالپکتومی یا پالپ تراپی نیز شناخته می‌شود، برای درمان و ترمیم دندان شیری آسیب دیده انجام می‌شود. پالپ در لایه مرکزی دندان قرار دارد و حاوی بافت عصبی و عروق خونی است.

پوسیدگی و آسیب دندان شیری می‌تواند به ملتهب شدن این لایه منجر شود. بنابراین دندان شیری آسیب دیده بدون عصب کشی، ممکن است زودتر از موعد از بین برود یا نیاز به کشیدن داشته باشد. دو نوع عصب کشی برای دندان‌های شیری وجود دارد:

  1. عصب کشی دندان شیری حیاتی:
    زمانی استفاده می‌شود که بتوان پالپ ( ریشه ) دندان را ترمیم کرد. و شامل برداشتن بافت پالپ آسیب دیده و حفظ بافت پالپ سالم است. پس از برداشتن بافت پوسیده، مواردی نیز برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و تسکین درد انجام می‌شود. در نهایت تمام قسمت‌های دندان عصب کشی شده با روکش فولادی ضد زنگ پوشانده می‌شود.
  2. عصب کشی غیرحیاتی:
    در این نوع عصب کشی دندان شیری کودکان، بافت پالپ دندان به کلی آسیب دیده است. بنابراین تمام پالپ از دندان شیری خارج می‌شود. سپس کانال‌های عصبی تخلیه و تمیز می‌شوند و با مواد مخصوصی پر می‌شوند. این مواد می‌توانند به طور ایمن توسط بدن جذب شوند تا زمانی که دندان شیری می‌افتد، فضای کافی برای رشد دندان دائمی ایجاد شود. در نهایت، دندان عصب کشی شده با روکش فولادی ضد زنگ برای جلوگیری از شکستگی، پوشانده می‌شود.

آیا میدانستید؟

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تقریبا 60 تا 90 درصد از کودکان در سنین 6 تا 12 سال در سراسر جهان از دردهای ناشی از آسیب دیدگی عصب دندان‌های شیری رنج می‌برند که نیاز به درمان دندانپزشکی دارند.

آیا کودک من برای دندان‌های شیری خود به عصب کشی نیاز دارد؟

اگر کودک شما بدون دلیل دندان درد دارد، یا دندان‌های او نسبت به تغییرات دما حساس است، ممکن است به عصب کشی دندان شیری نیاز داشته باشد. همچنین مشاهده هر گونه تورم یا قرمزی اطراف دندان‌ها، یا ایجاد شکستگی دندان کودک می‌تواند نیاز به پالپ درمانی داشته باشد. 

با این حال، عصب کشی دندان‌های شیری در تمام کودکان دارای علامت نیست و برخی از کودکان هیچ علامتی را نشان نمی‌دهند. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید آیا کودک شما به عصب کشی برای دندان‌های شیری خود نیاز دارد یا خیر، انجام معاینات دندانپزشکی منظم، هر شش ماه یکبار بسیار مهم است.

چرا عصب کشی دندان شیری ضروری است؟

عصب کشی دندان شیری کودکان شما برای جلوگیری از افتادن دندان قبل از موعد، مهم است. اگرچه دندان‌های شیری کودکان در نهایت می‌افتد، اما از دست دادن زودرس دندان‌های شیری می‌تواند مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد کند. وجود دندان‌های شیری برای صحبت کردن، تغذیه مناسب و ایجاد و حفظ فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی ضروری است.

زمانی که دندان‌های شیری پیش از زمان مناسب از بین بروند، می‌توانند منجر به کج شدن دندان‌های دائمی شوند. بنابراین عصب کشی، دندان‌های شیری کودکان شما را از آسیب حفظ می‌کند و احتمال رویش دندان‌های دائمی را بدون هیچ مشکلی افزایش می‌دهد.

نمونه کار عصب کشی و ترمیم کامپوزیت دندان کودک - دکتر فائزه فتوحی

آیا کودک من در طول عصب کشی دردی را حس خواهد کرد؟

آیا عصب کشی دندان کودکان درد دارد؟ جواب خیر است. بیشتر درمان‌های عصب کشی را می‌توان تنها با استفاده از یک بی‌حسی موضعی انجام داد. با این حال، در مواردی که کودک ممکن است بیش از حد مضطرب باشد یا نتواند بی‌حرکت بنشیند، می‌توان از اکسید نیتروژن به عنوان آرامبخشی ( دندانپزشکی کودکان در خواب ) استفاده کرد.

اکسید نیتروژن که به عنوان گاز خنده شناخته می‌شود، یک مسکن استنشاقی است که باعث ایجاد احساس آرامش و حتی سرخوشی می‌شود.

این دارو برای کاهش اضطراب و آرام نگه داشتن کودکان در طول درمان‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا بیان می‌کند که استفاده از اکسید نیتروژن برای کودکان بی خطر است و عوارض جانبی طولانی مدتی ایجاد نمی‌کند.

در واقع، به محض اینکه استنشاق گاز متوقف شود، اثرات اکسید نیتروژن از بین می‌رود و کودک شما بعد از مدت کوتاهی به حالت عادی خود باز می‌گردد.

در برخی موارد نادر، عصب کشی دندان کودکان درد دارد. بنابراین ممکن است به آرامبخش قوی‌تری نیاز داشته باشند. در این صورت، باید از متخصص اطفال مجوز دریافت کنید.

چگونه فرزندم را برای عصب کشی دندان شیری آماده کنم؟

برای کمک به آماده شدن فرزندتان برای عصب کشی دندان شیری، باید این روش را به زبانی دوستانه و صادقانه برای او توضیح دهید. همچنین از استفاده از کلمات ترسناک مانند مته، درد یا سوزن خودداری کنید و به جای آن توضیح دهید که ممکن است در ابتدا کمی درد را احساس کنند و صدای ابزارها را در طول درمان بشنوند، اما درد آن را احساس نخواهند کرد. شما باید به هر سوالی که می‌پرسند تا حد امکان صادقانه پاسخ دهید تا احساس نکنند چیزی را از آن‌ها پنهان می‌کنید.

زمان عصب کشی، شما باید خونسردی خود را حفظ کنید و آرام باشید تا آن‌ها نیز آرام بمانند. همچنین می‌توانید یک وسیله راحتی، مانند اسباب بازی مورد علاقه کودکتان را همراه داشته باشید و به آن‌ها توضیح دهید که تمام مدت با آن‌ها خواهید بود.

در مواردی که عصب کشی دندان کودکان درد دارد، آنها آرامبخشی دریافت می‌کنند، بنابراین کارهای بیشتری وجود دارد که باید انجام دهید. در صورتی که آرامبخشی، اکسید نیتروژن است باید صبح روز عمل به کودکتان یک وعده غذایی سبک بدهید. اگر برای کودک شما آرامبخشی قوی‌تری تجویز شده است، ابتدا باید از پزشک اطفال مجوز بگیرید سپس دستورالعمل‌های سختگیرانه  NPO را برای اطمینان از سلامت کودک خود رعایت کنید. یکی از ویژگی‌های کلیدی دستورالعمل‌های NPO ناشتا بودن کودک 6 تا 8 ساعت قبل از عصب کشی است.

زمان عصب کشی دندان شیری فرزندم باید چه کاری انجام دهم؟

هنگامی که کودک شما تحت درمان عصب کشی دندان شیری قرار می‌گیرد، شما می‌توانید همراه او باشید و در طول این عمل به او آرامش دهید. برای آرام نگه داشتن فرزندتان در طول عمل، ممکن است از اکسید نیتروژن به عنوان آرامبخش استفاده شود. همچنین از یک بی‌‌حس کننده موضعی برای تسکین درد استفاده می‌شود.

هنگامی که کودک شما برای عمل آماده شد، دندانپزشکان دندان شیری را به آرامی سوراخ می‌کنند. ایجاد سوراخ به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از لایه مینا و عاج دندان شیری عبور کنند و به پالپ داخل دندان برسند.

در این مرحله ممکن است تمام پالپ یا قسمتی از آن با استفاده از یک وسیله مخصوص برداشته شود. در بیشتر موارد فقط بافت پوسیده برداشته می‌شود و بافت سالم دست نخورده باقی می‌ماند. با این حال، در مواردی که پوسیدگی به عصب دندان رسیده است، تمام پالپ و کانال ریشه دندان شیری باید برداشته شود.

در صورت نیاز قسمت‌های پوسیده دندان پس تخلیه شدن به طور کامل تمیز می‌شوند تا باکتری‌های باقی مانده از بین بروند. سپس سوراخ‌های ایجاد شده با ماده خاصی به نام گوتاپرکا، پر می‌شود. گوتاپرکا یک ماده طبیعی و قابل جذب است که قوامی شبیه به لاستیک دارد. این ماده که در بالای دندان شیری آسیب دیده قرار می‌گیرد، از آن محافظت می‌کند تا زمانی که بیفتد.

عصب کشی دندان شیری چگونه انجام می‌شود؟ - دکتر فائزه فتوحی

پس از انجام عصب کشی دندان شیری فرزندم چه کاری باید انجام دهم؟

بعد از تکمیل روش عصب کشی دندان شیری، کودکان نباید دردی را تجربه کنند. با این حال ممکن است در دو هفته اول پس از عمل، دندان‌ها نسبت به دمای سرد یا گرم حساسیت داشته باشند. اگر از بی حسی موضعی استفاده شده باشد، کودک شما بلافاصله پس از عمل، هوشیار خواهد بود. اگر از اکسید نیتروژن به عنوان آرامبخشی استفاده شده باشد، کودک شما در عرض چند دقیقه پس از توقف استنشاق گاز، کاملا هوشیار خواهد شد. در صورتی که از آرامبخشی شدیدتر استفاده شده باشد، ممکن است کودک شما بعد از عمل، تا یک روز خواب آلود باشد.

در روزهای پس از عصب کشی، ضروری است که کودکتان دو بار در روز از مسواک و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کند. این کار به تمیز نگه داشتن دهان آن‌ها و جلوگیری از عصب کشی در آینده کمک می‌کند.

تفاوت عصب کشی دندان شیری کودکان با بزرگسالان چیست؟

آیا دندان شیری عصب دارد؟ جواب بله است با این حال عصب کشی دندان‌های شیری کودکان با عصب کشی که روی دندان‌های دائمی بزرگسالان انجام می‌شود متفاوت است. عصب کشی دندان کودکان از این نظر متفاوت است که از پر کننده دائمی برای دندان‌های شیری استفاده نمی‌شود. به این دلیل که دندان‌های شیری در نهایت می‌افتند تا جایی برای دندان‌های دائمی ایجاد شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین عصب کشی دندان شیری کودکان و بزرگسالان این است که پوسیدگی در دندان‌های شیری سریعتر از دندان‌های دائمی پخش می‌شود. همچنین پوسیدگی موجود در دندان‌های شیری در صورت عدم درمان به موقع، می‌تواند به دندان‌های دائمی زیرین سرایت کند. این یکی از دلایل مهمی است که ضرورت عصب کشی برای دندان‌های شیری پوسیده را توجیه می‌کند.

چگونه می‌توانم از عصب کشی دندان‌های کودکم جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از نیاز به عصب کشی دندان شیری، باید مطمئن شوید که کودک شما نظافت دهان و دندان را به خوبی رعایت می‌کند. شما باید به کودک خود کمک کنید تا دو بار در روز به مدت دو دقیقه با استفاده از خمیر دندان فلوراید دار و مورد تایید ADA دندان‌های خود را مسواک بزند. همچنین باید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کند تا پلاک‌ها و سایر مواد زائد بین دندان‌ها از بین برود.

علاوه بر حفظ یک روال منظم، باید میزان مصرف قند آن‌ها را نیز کاهش دهید. زیرا باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند از قند و شکر موجود در مواد غذایی تغذیه می‌کنند. همچنین توصیه می‌شود مصرف نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های شیرین را به میزان قابل توجهی محدود کنید. در عوض کودک خود را به نوشیدن آب یا آب‌ میوه‌های طبیعی و بدون قند تشویق کنید. در مواردی که کودک شما مواد غذایی شیرین مصرف می‌کند، او را تشویق کنید بعد از آن مسواک بزند تا شکر روی سطح دندان قرار نگیرد.

در نهایت، شما باید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان و عدم نیاز به عصب کشی دندان شیری کودکتان کوشا باشید. پوسیدگی دندان در کودکان 6 ماه تا 3 ساله زمانی اتفاق می‌افتد که کودک را با شیشه شیری که حاوی یک نوشیدنی پر از شکر است بخوابانید. در این صورت هنگامی که کودک به خواب می‌رود، مایع در اطراف دندان جمع می‌شود و به پوسیدگی آن کمک می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، از خواباندن کودک با شیشه شیر خودداری کنید یا شیشه را فقط با آب یا مایعات بدون قند پر کنید.

منبع : https://batteryparkpediatricdentists.com/services/pulp-therapy-for-baby-teeth/

5/5 - (1 امتیاز)
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
بهداشت دهان و دندان کودکان
درمان کودکان تحت آرامبخشی
روکش دندان کودکان

دکتر فائزه فتوحی اردکانی 

» متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد
» خدمات تخصصی دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی
» مدیرگروه بخش کودکان ( عمومی | تخصصی )
» استاد نمونه ۲ دوره ( عمومی | تخصصی )
» عضو انجمن دندانپزشکی کودکان
» عضو مرکز تحقیقات دانشکده شهید صدوقی یزد
» ده‌ها مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی و ارائه مقالات در کنفرانس‌ها و سمینار‌های داخلی

دکتر فائزه فتوحی اردکانی - متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات بیشتر

0
نظر یا سوالات خود را بنویسید !x
()
x