فلوراید تراپی از چه سنی برای کودکان انجام می‌شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
فلوراید تراپی از چه سنی در کودکان انجام می‌شود؟ - دکتر فائزه فتوحی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

در پاسخ به این سوال که چرا کودکان به فلوراید و فلوراید تراپی نیاز دارند؟ باید گفت که فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که می‌تواند ایجاد حفره‌های مخرب دندان را کند یا متوقف کند. باکتری‌های موجود در دهان با قند ترکیب می‌شوند و نوعی اسیدی را می‌سازند که می‌تواند به لایه خارجی دندان کودک (مینای دندان) آسیب برساند.

بنابراین با این حساب، فلوراید از دندان‌های کودک در برابر آسیب محافظت می‌کند و به بازسازی مینای دندان کمک می‌کند. بسیاری از جوامع برای کمک به مبارزه با پوسیدگی دندان‌ها، فلوراید را به آب لوله کشی اضافه کردند. کودکان باید مقدار زیادی آب بنوشند و با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند تا آسیب‌های دندانی خود را به حداقل برسانند.

وارنیش فلوراید نیز یکی دیگر از روش‌های مراقبتی دندان کودکان به شمار می‌رود که برای کمک به جلوگیری یا کند کردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. فلوراید تراپی از طریق وارنیش مزایای بیشتری نسبت به ژل دارد. معمولا طعم تندی ندارد و می‎توان مقدار کمی از آن را بر روی دندان‎ها قرار داد.

وارنیش فلورایدتراپی حدود 25 تا 45 درصد در کاهش پوسیدگی دندان موثر است. بررسی انجام شده در کشورهای مختلف نشان می‌دهد، هر فرد 12 ساله به طور میانگین دو دندان پوسیده، کشیده شده یا ترمیم شده دارد که با اجرای این روش، می‌توان در مدت شش سال آینده، این تعداد را به یک دندان آسیب دیده کاهش داد.

بهترین فلوراید تراپی کودکان

کودکانی که بیشتر در معرض آسیب دیدگی و پوسیدگی دندانی هستند، می‌توانند فلوراید تراپی را از سن 6 ماهگی تحت نظر تخصصی دندانپزشک اطفال شروع کنند و تا سن 16 سالگی نیز این روش قابل انجام بوده و اثربخشی بسیار مناسبی دارد. البته در ادامه می‌توان اضافه کرد که مناسب‌ترین سن، زمانی است که تمام دندان‌های شیری کودک رشد کرده باشد. چنین رشد کاملی حدودا در ۳ سالگی اتفاق می‌افتد. همچنین حدود دو سال بعد از رویش دندان آسیاب دوم دائمی که در سن 14 الی 16 سالگی تکمیل می‌شود، هر سه تا شش ماه، با تایید پزشک بهتر است فلوراید تراپی را انجام دهید.

آیا سن کودکان در انجام فلوراید تراپی اهمیت دارد ؟

سن کودکان یکی از عوامل مهمی است که برای روش فلوراید تراپی کودکان در نظر گرفته می‌شود. کودکان و نوجوانان در سن ۶ تا ۱۶ سالگی در معرض پوسیدگی دندان‌ها به خصوص دندان‌های آسیا هستند. بهتر است برای برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، در این بازه سنی از مزایای فلوراید و جلوگیری از پوسیدگی دندان بهره ببرید.

انجام فلوراید تراپی برای همه کودکان ضروری است ؟

قبل از تصمیم به انجام فلورایدتراپی باید حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه کرد تا دندان‌های کودک را معاینه کند. از آن جایی که دندان‌های برخی از کودکان مقاوم است، ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که نیازی به انجام فلورایدتراپی برای دندان‌های وی نیست. بنابراین بهتر است تشخیص نیاز و یا عدم نیاز فلورایدتراپی برای کودک را به دندانپزشک اطفال بسپارید.

نحوه انجام فلوراید تراپی برای کودکان

برای انجام دادن فلوراید تراپی دندان کودکان لازم است در ابتدا سطح دندانی کودک را با برس‌هایی شبیه به مسواک تمیز شود. در ادامه پزشک متخصص موارد فلوراید را بر روی سطح کل دندان‌های کودک قرار می‎دهد و آن‎ها را با فلوراید می‎پوشاند. در این مرحله فلوراید باید به مدت 4 دقیقه در روش فلوراید تراپی و به مدت 1 دقیقه در روش وارنیش فلوراید بر روی دندان کودک باقی بماند. بعد از آن دندانپزشک دندان‎ها را با استفاده از پنبه یا گاز استریل پاک می کند و مراقب است تا کودک آب دهان خود را نخورد. البته باید این نکته را هم بیان کرد که برای انجام فلوراید تراپی برای کودکان باید مراقب نحوه نشستن کودک و قرار گرفتن سر کودک باشید تا فلوراید وارد معده کودک نشود.

در پایان والدین باید مراقب باشند تا 30 دقیقه بعد از انجام عمل فلوراید تراپی، کودک دهان خود را نشوید و غذا و نوشیدنی نخورد.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از فلوراید تراپی کودکان

در صورتی که مقداری از ژل توسط کودک خورده شود، امکان دارد کودک دچار تهوع شود که در این شرایط توصیه می شود حتما به کودک شیر بدهید.

فلوراید حاوی ترکیبات یونی است که این یون‌ها به مینای دندان نفوذ کرده و باعث می‎شود دندان‏‌ها در برابر باکتری‌ها، قندها و .. مقاوم شوند.
در نتیجه فلوراید تراپی پوسیدگی دندان‌های کودک شما را کاهش داده و علاوه بر آن از میزان حساسیت دندانی آن‎ها نیز می‎کاهد. جالب است بدانید که در شرایطی که دندان‌ها دارای پوسیدگی سطحی باشند، می توان با استفاده از فلوراید تراپی پوسیدگی را متوقف کرد.

مزایای استفاده از فلوراید تراپی:

  1. مقاومت و استحکام دندان کودک را بالا برده و از پوسیدگی آن جلوگیری می‌کند
  2. برای افرادی که ارتودنسی داشتند، بیشتر توصیه می‌شود که از فلوراید تراپی استفاده کنند.
  3. کاهش روند فرسایش دندان در اثر پوسیدگی با استفاده از فلوراید تراپی
5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فائزه فتوحی اردکانی 

» متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد
» خدمات تخصصی دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی
» مدیرگروه بخش کودکان ( عمومی | تخصصی )
» استاد نمونه ۲ دوره ( عمومی | تخصصی )
» عضو انجمن دندانپزشکی کودکان
» عضو مرکز تحقیقات دانشکده شهید صدوقی یزد
» ده‌ها مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی و ارائه مقالات در کنفرانس‌ها و سمینار‌های داخلی

دکتر فائزه فتوحی اردکانی - متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات بیشتر

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
نظر یا سوالات خود را بنویسید !x