فیشورسیلانت دندان کودک چیست و چه زمانی کاربرد دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
فیشور سیلانت دندان کودکان یا شیار پوش دندان کودکان - دکتر فائزه فتوحی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

مادرها همیشه از فرزندانشون در برابر بیماری‌­ها مراقبت می‌­کنند. یکی از اعضای مهم بدن انسان دندان‌­ها هستند که مادرهای مهربان باید مراقبت از دندان کودکان را از زمان رویش دندان­‌ها شروع کنند. علاقه‌­ی زیاد کودکان به تنقلات و شکلات از یک طرف و سهل انگاری آنها در مسواک زدن و مراقبت از دندان­‌ها از طرف دیگر، سلامت دندان­‌های این شکوفه‌های زیبا رو به خطر میندازد.

اهمیت مراقبت از دندان‌­های کودک از سن 6 سالگی که زمان رویش اولین دندان­‌های دائمی است نسبت به قبل بسیار بیشتر می‌­شود. بنابراین لازم است برای حفظ سلامت دندان‌ ­های کودک دلبندتان، علاوه بر رعایت بهداشت روزانه دندان ها حتماً از یک دندانپزشک متخصص کودکان راهنمایی و مشاوره بگیرید. در این مقاله می­خواهیم شما را با یکی از بهترین و آسان­ترین روش­‌ها برای حفاظت دندان کودکان در برابر پوسیدگی آشنا کنیم.

شیار پوش یا فیشور سیلانت دندان کودکان چیست؟

معمولاً دندان­‌ های دائمی کودکان از سن 6 سالگی شروع به رشد می‌­کنند و دندان 6 ام اولین مهمان دائمی دهان فرزند شماست. به دلیل اینکه رویش دندان 6 و 7 با افتادن دندان شیری همراه نیست، خیلی مورد توجه قرار نمی­گیرد که ممکن است احتمال پوسیدگی دندان دائمی را افزایش دهد.

یکی از کارهای بسیار آسان و مهمی که دندانپزشک متخصص در مطب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان­‌های دائمی فرزند شما انجام می­دهد استفاده از فیشور سیلانت دندان کودکان است.

در زمان رویش دندان­‌های دائمی شیار­های نسبتاً عمیقی روی سطح جونده­ی آن‌ها وجود دارد که بنابر ژنتیک ممکن است این شیارها عمق زیادی داشته باشد. مسواک زدن نیز نم­ی‌تواند مواد غذایی گیر افتاده در این شیارها را بردارد و دندان را کاملاً تمیز کند. بنابراین این شیارها به محل تجمع و رشد میکروب‌­ها تبدیل می­‌شوند و پوسیدگی دندان­‌ کودک را در پی دارد.

فیشور سیلانت یا شیار پوش دندان کودکان روشی است که در آن توسط یک کامپوزیت شیارهای سطح جونده­ی دندان دائمی کودک پوشیده می­‌شود تا عمق شیار کم و از تجمع مواد غذایی و رشد میکروب‌­ ها جلوگیری شود. اگر شما هم می­خواهید بدانید فیشور سیلانت دندان کودک چیست و چگونه کار می­‌کند، در این مقاله به صورت تخصصی درباره فیشور سیلانت دندان در کودکان صحبت می­کنیم تا شما هم با آگاهی کامل از این روش سودمند برای سلامت دندان فرزندان­تان استفاده کنید.

مراحل انجام فیشور سیلانت دندان کودکان

  1. برای افزایش دوام و کیفیت شیار پوش دندان کودک، دندان­‌ها باید تمیز و خشک باشند. برای تمیز کردن سطح جونده­ی دندان از ژل اسیدی مخصوص استفاده می­‌شود.
  2. ژل را به­ وسیله گازهای استریل از روی دندان پاک می­‌کنند.
  3. برای انجام فیشور سیلانت لازم است که محیط دندان دائمی خشک شود. برای خشک کردن رول پنبه­ دهانی را در اطراف دندان قرار می­‌دهند.
  4. یک لایه چسب مخصوص روی شیار ها کشیده می‌­شود تا استحکام و دوام فیشور سیلانت را افزایش دهد.
  5. یک لایه فیلم فیشور سیلانت که از جنس کامپوزیت است، روی شیارها کشیده می­‌شود تا سطح جونده­ی دندان تقریباً یکنواخت شود.
  6. در پایان این لایه‌­ی نازک توسط نور آبی خشک و محکم می­‌شود.

کل مراحل فیشور سیلانت در حدود 10 دقیقه زمان می­برد و یک روش کاملاً بدونِ درد است. کامپوزیتی که در این روش استفاده می­شود معمولاً سفید یا شفاف است و در موارد نادری ممکن است برای مشخص بودن محل استفاده و پیگیری‌های بعدی، از کامپوزیت­‌های رنگی مثل رنگ صورتی و آبی استفاده شود.

مادران مهربان لازم است بدانند که بهترین زمان فیشور سیلانت در زمان رویش دندان دائمی کودک است و اولین دندان دائمی در سن 6 سالگی و دومی در سن 11 سالگی سر می­زند. ماندگاری فیشور سیلانت روی دندان دائمی کودک حدود 10-15 سال است و پوسیدگی دندان­‌ های دائمی را تا 90٪ کاهش می­‌دهد. در ادامه خواهیم گفت که چه کسانی باید فیشور سیلانت انجام دهند و برای چه سن و چه دندانی مناسب است.

معایب و مزایای فیشور سیلانت دندان شیری کودکان

با توجه به اینکه فیشور سیلانت دندان کودکان یک روش کاملاً بی خطر و بدون درد و بیهوشی است، نمی­توان مضرات خاصی را برای آن بیان کرد. تنها در صورتی که روی دندان پوسیده ( حتی با پوسیدگی اندک ) فیشور سیلانت چسبانده شود، می‌­تواند پوسیدگی دندان را افزایش دهد و به دندان آسیب وارد شود. همچنین در صورت کامل نبودن لایه فیشور سیلانت روی شیارهای دندان ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود.

مهم­‌ترین مزیت فیشورسیلانت کاهش عمق شیارهای روی سطح جونده­ی دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان در اثر ماندن مواد غذایی در این شیارها است. اگر با اینکه فرزند شما دندان‌­ها را مسواک می­زند، نخ دندان می­‌کشد و از دهانشویه استفاده می‌­کند، باز هم دندان دائمیِ او دچار  پوسیدگی می­‌شود، حتماً به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید و برای فیشور سیلانت مشاوره بگیرید.

همچنین با توجه به اینکه از مواد مخصوص و مناسب کودکان برای این روش استفاده می­‌شود و تاکنون مقاله‌ه­ای درباره‌ی عوارض فیشور سیلانت منتشر نشده، این روش به عنوان یک روش سالم و ایمن شناخته می­‌شود.

مراقبت بعد از فیشور سیلانت دندان کودک

لایه‌ ه­ای که روی شیار های دندان کودک قرار می­گیرد کاملاً محکم است و به راحتی از روی دندان جدا نمی­شود. بنابراین در مورد استفاده از مسواک روی فیشور سیلانت نگران نباشید و تمام مراقبت ­‌های دندان از جمله مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه را با خیال راحت انجام دهید.

تاکنون در مورد اینکه فیشور سیلانت دندان کودکان چیست و چه زمانی کاربرد دارد توضیح دادیم و گفتیم که چگونه با بکارگیری سیلانت مانع پوسیدگی دندان شویم. در اینجا می­خواهیم به تعدادی از سؤالات متداول مادران مهربانی که نگران سلامت دندان­‌های فرزندانشان هستند پاسخ دهیم.

آیا می توان روی دندان پوسیده کودک از فیشور سیلانت استفاده کرد ؟

خیر، فیشور سیلانت یا شیار پوش برای محافظت از دندان های کودک در برابر پوسیدگی استفاده می شود. بنابراین، در صورتیکه که دندان کودک دچار پوسیدگی کمی هم باشد لازم است پوسیدگی دندان برداشته و دندان کاملا تمیز شود و سپس مواد شیار پوش روی دندان کودک چسبانده شود.
نکته : در صورت وجود کوچکترین پوسیدگی در زیر فیشور سیلانت دندان کودک، عمق پوسیدگی بعد از این روش افزایش می‌یابد و در واقع دندان کودک به یک لانه‌ ی امن برای میکروب‌ ها تبدیل میشود.

آیا فیشور سیلانت دندان درد دارد و لازم است تزریق یا بیهوشی انجام شود؟

خیر. این روش کاملاً بدون درد است و نیازی به بیهوشی و حتی بی حسی موضعی ندارد و به راحتی و در زمان کوتاه حدود 10 دقیقه در مطب دندانپزشک کودک انجام میشود.

فیشور سیلانت با ترمیم دندان کودک چه تفاوتی دارد ؟

شیار پوش دندان کودکان یک روش پیشگیرانه است تا از ایجاد و توسعه پوسیدگی جلوگیری شود. در صورتی که ترمیم دندان یک روش درمانی است. در واقع زمانی که دندان دچار پوسیدگی شده باشد، باید قسمت های خراب خارج شود و محل آن با روکش دندان کودک پر شود و به نوعی دندان ترمیم گردد.

قیمت فیشور سیلانت دندان کودکان چقدر است ؟

هزینه فیشور سیلانت دندان کودک به موارد متعددی از جمه نوع دندان، مقدار پوسیدگی احتمالی و …. بستگی که بعد از معاینه ی دندان توسط دندانپزشک اطفال مشخص و اعلام میگردد.

نتیجه گیری

در پایان به این موضوع توجه داشته باشید که تشخیص زمان و لزوم فیشور سیلانت باید توسط دندانپزشک متخصص کودکان انجام شود تا حداکثر نتیجه را بگیرید. شما می­توانید با مراجعه به مطب خانم دکتر فائزه فتوحی متخصص دندانپزشکی کودکان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان­‌ های فرزند دلبندتان مشاوره بگیرید.

در صورت تشخیص خانم دکتر، در همان مطب فیشور سیلانت برای مرواریدهای زیبایی که در دهان کودک هست با استفاده از بهترین مواد و به صورت کاملاً تخصصی و درشرایط کاملاً بهداشتی انجام می­شود.

5/5 - (1 امتیاز)
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
بهداشت دهان و دندان کودکان
درمان کودکان تحت آرامبخشی
روکش دندان کودکان

دکتر فائزه فتوحی اردکانی 

» متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد
» خدمات تخصصی دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی
» مدیرگروه بخش کودکان ( عمومی | تخصصی )
» استاد نمونه ۲ دوره ( عمومی | تخصصی )
» عضو انجمن دندانپزشکی کودکان
» عضو مرکز تحقیقات دانشکده شهید صدوقی یزد
» ده‌ها مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی و ارائه مقالات در کنفرانس‌ها و سمینار‌های داخلی

دکتر فائزه فتوحی اردکانی - متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات بیشتر

0
نظر یا سوالات خود را بنویسید !x