درمان دندان درد کودکان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
دندان درد کودکان، از علت تا درمان - دکتر فائزه فتوحی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

درد دندان در کودکان بسیار شایع است و برای این دندان درد کودکان، دلایل مختلفی را می‌توان نام برد. از دندان درآوردن کودک تا پوسیدگی و ضربه خوردن دندان‌ها از عوامل مهم  و شایع دندان درد کودکان است. والدین همیشه نگران این موضوع هستند و راه‌های مختلفی را برای تسکین درد دندان کودک خود انتخاب می‌کنند.

گاهی با بی توجهی به این موضوع باعث وخیم‌تر شدن اوضاع دندان درد کودک خود می‌شوند و گاهی روش‌های نامناسبی برای تسکین دادن درد دندان کودک استفاده می‌کنند که این روش‌ها باعث صدمه زدن بیشتر به دندان کودک می‌شود.
در این مقاله سعی داریم ابتدا بگویم برای تسکین درد دندان کودک علت آن را جویا شوید سپس با یک متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد مشورت کنید و درد ناشی از دندان را کاهش دهید، با ما همراه باشید.

ترس کودکان از دندانپزشکی

بیشتر بخوانید

علت دندان درد کودکان

دندان درد کودکان می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات این درد دندان به خاطر دندان درآوردن کودک است و گاهی به خاطر ضربه‌ای است که به دندان کودک شما وارد شده است. از این رو والدین باید سریع وارد عمل بشوند و علت این دندان درد را از کودک خود بپرسند. اولین کاری که والدین باید انجام دهند، پیدا کردن منبع درد است.

اگر کودک شما بزرگ است و قادر است به شما جای دقیق درد را نشان دهد از او بپرسید و اگر کوچک است خودتون دست به کار شوید و داخل دهان او به دنبال ورم، قرمزی، شکستگی دندان کودک و یا پوسیدگی دندان ( تغییر رنگ در دندان ) بگردید.

درد دندان در کودک می‌تواند به دلیل یکی از این عوامل باشد :

 • دندان در آوردن کودک
 • آبسه دندان کودک
 • ترک‌خوردگی و شکستگی دندان کودک
 • پوسیدگی دندان کودک
 • عفونت دندان
 • بیماری‌های لثه
 • گیرکردن غذا بین دندان‌ها

آبسه دندان کودک

بیشتر بخوانید
علت دندان درد کودکان - دکتر فائزه فتوحی
درمان سریع دندان درد کودک

پیشگیری از درد دندان کودکان

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و است و اگر والدین دقت و زمان بیشتری را برای کودک خود بگذارند، می‌توانند از درد دندان کودک خود پیشگیری کنند. برای پیشگیری از درد دندان کودکان، والدین باید ابتدا منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به کودک خود گوش‌زد کنند.

مراقب تغذیه کودکان باشند و کمتر در برنامه غذایی کودکان از مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین استفاده کنند. استفاده از محصولات حاوی فلوراید می‌تواند در پیشگیری از پوسیدگی دندان بسیار حائز اهیمت باشد. همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک کودکان می‌تواند بسیار از مشکلات احتمالی را کاهش دهد.

علائم دندان درد در کودکان

دندان درد در کودکان خود را با علائم مختلفی نشان می‌دهد و ممکن است برای هر کودک متفاوت باشد. از علائمی که ممکن است برای کودکان پیش بیاید و شما باید سریع پیگیری کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بیشتر شدن درد دندان کودک هنگام خوردن غذا یا لمس شدن دندان
 • تب داشتن کودک و احساس خستگی کردن
 • درد گرفتن دندان هنگام نوشیدن، نوشیدنی‌های سرد یا گرم
 • درد دائمی دندان در کودک
علائم دندان درد در کودکان

این موارد از علائم دندان درد در کودکان است که در صورت تشدید این علائم سریع باید با دندانپزشک کودک خود تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را از دندانپزشک بخواهید.

دکتر فائزه فتوحی اردکانی

درمان خانگی دندان درد کودکان

درد دندان در کودکان همانطور که در بالا گفته شد موضوع شایعی است که در سنین مختلف در کودکان ایجاد می‌شود. گاهی این درد دندان در خانه قابل درمان است و گاهی باید حتما به مطب دندانپزشک کودکان مراجعه شود. با این حال اگر مشکل دندان درد کودکتان زیاد جدی نیست می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین و درمان دندان درد کودکان خود استفاده کنید.

 • قسمتی که کودک احساس درد می‌کند را با نخ دندان تمیز کنید تا اگر مواد غذایی در آن محدوده گیر کرده باشد آزاد شود.
 • از کمپرس آب یخ برای کاهش درد دندان کودک استفاده کنید. توجه داشته باشید باید حدود 15 دقیقه این کمپرس آب یخ را در محدوده‌ای که احساس درد می‌کند نگه دارید.
 • با مشورت گرفتن از دندانپزشک از داروهایی نظیر ایبوپروفن و استامینوفن می‌توانید برای کاهش درد کودک استفاده کنید.
 • از کودک بخواهید آب نمک ولرم را در دهان خود غرغره کند و برای تسکین بیشتر درد در ناحیه‌ای که احساس درد می‌کن برای چند ثانیه نگه‌دارد.

تمام مواردی که گفته شد روش‌هایی موقت برای درمان فوری دندان درد کودکان است، اگر این روش‌ها برای کاهش درد موثر نبودند، باید حتما به یک متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید تا با بررسی بیشتر و معاینه از کودک شما اقدامات لازم را انجام دهد.

درمان خانگی دندان درآوردن

بیشتر بخوانید

چگونه درد دندان در کودکان را تسکین بدیم؟

روش‌هایی که در بالا برای تسکین درد دندان کودکان گفتیم، یک‌سری روش‌های کوتاه مدت است که به مرور زمان ممکن است دوباره این درد نمایان شود به همین دلیل برای درمان قطعی دندان درد‌های شدید کودکان باید متخصص دندانپزشکی کودکان، کودکان را معاینه و برای آن‌ها روش درمان مناسبی را انتخاب کند.

روش‌های خانگی دندان درد می‌تواند کودک شما را برای چند ساعت یا چند روز از شر درد دندان راحت کند، ولی اگر دندان کودک شما دچار پوسیدگی یا لب پریدگی شده باشد باید به متخصص دندانپزشک کودکان در یزد مراجعه کنید و از خطراتی که ممکن است برای کودک شما پیش بیاید پیشگیری کنید.

دندانپزشک کودکان با معاینه دقیق دندان کودک و نگاه کردن به تصاویر گرافی که از دندان کودک گرفته شده است تشخیص می‌دهد که دندان کودک شما در چه وضعیتی قرار دارد. گاهی لازم است دندانپزشک از روکش دندان برای دندان کودک شما استفاده کند و یا عصب کشی دندان شیری برای کودک شما انجام دهد.

توجه داشته باشید اگر درد دندان کودک 24 ساعت بهبود پیدا نکرد و شما تب، تورم و خونریزی در دهان کودک مشاهده کردید باید سریع به دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورت مشاهده موارد زیر حتما کودک را به دندانپزشک برسانید :

 • تورم، لثه‌های قرمز و حساسیت دندانی
 • شکستگی یا لب‌پریدگی دندان کودک
 • افتادن دندان به هر روشی
 • آسیب به بافت دهان
 • خونریزی لثه

روکش دندان کودکان

بیشتر بخوانید
4.7/5 - (6 امتیاز)

دکتر فائزه فتوحی اردکانی 

» متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد
» خدمات تخصصی دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی
» مدیرگروه بخش کودکان ( عمومی | تخصصی )
» استاد نمونه ۲ دوره ( عمومی | تخصصی )
» عضو انجمن دندانپزشکی کودکان
» عضو مرکز تحقیقات دانشکده شهید صدوقی یزد
» ده‌ها مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی و ارائه مقالات در کنفرانس‌ها و سمینار‌های داخلی

دکتر فائزه فتوحی اردکانی - متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات بیشتر

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
نظر یا سوالات خود را بنویسید !x