مراقبت بعد از فیشور سیلانت

زمان مطالعه: 3 دقیقه
مراقبت بعد از فیشورسیلانت - دکتر فتوحی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

جالب است بدانید که سطح تمامی دندان‌های آسیاب و پرمولر کودکان، به طور طبیعی دارای یک سری شیارها و شکاف‌های ریز است. اگر شیارها و شکاف‌های موجود بروی دندان‌های کودک بسیار باریک یا عمیق باشند، احتمال گیر کردن غذا در آن‌ها وجود داشته و همچنین در نتیجه احتمال پوسیدگی تدریجی دندان‌ها بسیار زیاد خواهد بود.

در این شرایط، حتی صحیح مسواک زدن هم نمی‌تواند تاثیر چندانی در پاکسازی این شکاف‌ها داشته باشد و باز هم ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود. بنابراین این مشکل دلیلی شد تا متخصصان دندانپزشکی استفاده از فیشور سیلانت را برای حفاظت از سلامت دندان‌ها ارائه دهند.

فیشور سیلانت‌ها با پر کردن این شیارهای طبیعی و ریز، از دندان‌های دائمی کودکان به خوبی محافظت خواهند کرد. این مواد از تشکیل پلاک در درون شیارها جلوگیری کرده و به این ترتیب مانع از پوسیدگی دندان کودکان می‌شوند. شیار هایی که بر روی دندان ها وجود دارد به درست جویدن و خرد کردن بهتر مواد غذایی کمک می کنند.

برخی از این شیارها عمق بیشتری دارند و این باعث می‌شود تا امکان نفوذ غذا در آن‌ها بیشتر شود به گونه‌ای که حتی با رعایت بهداشت و دهان و دندان‌ها نتوان آن‌ها را به طور کامل تمیز کرد.

قسمت بد ماجرا این است که این مواد غذایی که درون شیارها گیر افتادند، به مرور زمان فاسد شده و در دهان به اسید تبدیل می‌شوند. اسید تولید شده در دهان یکی از دلایل اصلی آسیب رسیدن به ساختارهای دندانی و عامل پوسیدگی آن‌ها است. البته با توجه به اینکه کودکان توانایی کمتری در رعایت بهداشت دهان و دندان دارند، بنابراین باید این مورد را برای آن‌ها جدی‌تر گرفت و به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد.

فیشورسیلانت

فیشور سیلانت‌ها پوشش‌های رزینی هستند که روی شیارهای دندان‌های پشتی، قرار داده می‌شوند. در واقع سیلانت، یک لایه محافظتی ایجاد می‌کند که سبب جلوگیری از گیر کردن غذا و باکتری‌ها در شیارهای ریز و عمیق دندان و ایجاد پوسیدگی توسط آنها می‌شود.

معمولا برای دندان‌های شیری از سیلانت استفاده نمی‌شود بلکه این پوشش اغلب روی مینای دندان‌های دائمی قرار داده می‌شود. اما برای کودکانی که دندان‌های شیری با شیارهای ریز و عمیقی داشته باشند نیز از این روش استفاده می‌شود. استفاده از سیلانت در دندانپزشکی کودکان یک روش مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است.

اما به هیچ عنوان جایگزینی برای مسواک زدن، نخ دندان و لزوم داشتن رژیم غذایی سالم، به حساب نمی‌آید.

بیشتر بخوانید: روکش دندان شیری

مراقبت‌های لازم بعد از فیشور سیلانت

کودکان بعد از انجام شدن فیشور سیلانت بلافاصله می‌توانند غذا و نوشیدنی بخورند و مشکلی ایجاد نمی‌شود. البته دندانپزشکان توصیه می‌کنند، روزی که فیشور سیلانت انجام می‌شود، کودکان از خوردن غذاهای رنگی و سفت پرهیز کنند. کودک بعد از فیشور سیلانت باید به صورت مرتب از مسواک، نخ دندان و دهان شویه‌ای که متخصص دندانپزشکی اطفال به وی توصیه کرده، استفاده کند.

به طور کلی سیلانت معمولا بر روی سطح دندان باقی می‌ماند، اما لازم است که هر 6 ماه یکبار نیز توسط یک پزشک متخصص مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد. البته نکته مهم برای کودکانی که از این روش استفاده می‌کنند این است که حتما باید در 3ماهه اول بعد از انجام فیشور سیلانت به پزشک متخصص مراجعه کنند. زیرا احتمال از دست رفتن فیشور سیلانت در 3 ماهه اول بیشتر است و باید حتما بررسی شود.

دوام و ماندگاری فیشور سیلانت

فیشور سیلانت به طور معمول، برای سال‌ها ماندگاری دارد و اثر خود را حفظ می‌کند. اما نباید فراموش کنید که با وجود ماندگاری نسبتا بالای سیلانت هم حتما یک دندانپزشک متخصص باید مرتب دندان‌های شما را بررسی کند تا اگر این ماده از بین رفته است، مجدد این مواد را بر روی سطح دندانی خود استفاده کنید.

دندانپزشک پس از بررسی دندان‌های شما مطمئن می‌شود که هیچ گونه پوسیدگی نمی‌تواند زیر دندان‌های شما به وجود بیاید. یکی از اشتباهات اغلب افراد این است که، فکر می‌کنند بعد از انجام فیشور سیلانت دندان کودکان، دیگر نیازی به رعایت بهداشت و مسواک زدن ندارند در صورتی که باید حداقل یک بار در طول شبانه روز مسواک بزنند تا ماندگاری فیشور سیلانت بر روی دندان‌های آن‌ها بیشتر شود و دندان سالم تری داشته باشند.

راستی باید این نکته را هم در ادامه اضافه کنیم که اگر روش فیشور سیلانت به خوبی انجام شود، تا 70 درصد پوسیدگی را برای مدت زمان 10 سال آینده کودک کاهش می‌دهد.

نظرت در مورد این پست چی بود ؟ 😃

دکتر فائزه فتوحی اردکانی 

» متخصص دندانپزشکی کودکان در یزد
» خدمات تخصصی دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی
» مدیرگروه بخش کودکان ( عمومی | تخصصی )
» استاد نمونه ۲ دوره ( عمومی | تخصصی )
» عضو انجمن دندانپزشکی کودکان
» عضو مرکز تحقیقات دانشکده شهید صدوقی یزد
» ده‌ها مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی و ارائه مقالات در کنفرانس‌ها و سمینار‌های داخلی

دکتر فائزه فتوحی اردکانی - متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات بیشتر

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
نظر یا سوالات خود را بنویسید !x